ThatsDoro

ThatsDoro

Hormonszennyezés- esszük, isszuk, kenjük

2015. január 08. - ThatsDoro
Az örök klasszikus téma, a hormonszennyezés. Azt hiszem a blogomról sem maradhat ki.
Az emberek célja, hogy megőrizzék egészségüket, minél hosszabb távon fenntartsák szervezetük belső egyensúlyát.  Mostanában egy újabb dologra is oda kell figyelni, ezek pedig a hormonok.
A hormonok létfontosságú molekulák, amelyek befolyásolják a sejtek működését és szabályozzák az emberi szervezet működését. Mai világunkban rengeteg kölcsönhatás ér minket, mind fizikailag, mint lelkileg. Rendszeresen találkozunk szervezetünkre káros hatással levő szerekkel, viszont a legtöbbnek tudatában sem vagyunk.  Ha nincs meg az egyensúly, az a szervezet elégtelen működéséhez vezethet. A hormonokat napjainkban már az elfogyasztott ivóvízzel, húsokkal vagy kozmetikumokkal is bevihetjük szervezetünkbe.





Egyre jobban figyelnek a vegyi anyagok szervezetbe való jutására. Ezek a vegyszerek (xenoösztrogének) beavatkoznak a nemi hormonok működésébe és feminizálják a fiúmagzatokat. Számos felmérés szerint USA-ban és Japánban súlyosan eltolódott a nemek aránya. A sarkkörön élőknél szintén ez figyelhető meg, ugyanis a tengeráramlatoknak köszönhetően nagyon sok vegyi anyag halmozódik fel.  A xenoösztrogének számos rendellenességhez járulnak hozzá. Hajlamosít a hererák kialakulására és a férfi termékenyítőképességének csökkenésére, ugyanis akadályozza a tesztoszteron nevű hormon működését.

Mit iszunk meg?
Magyarországon (is) évente hatalmas mennyiségű novamidazofen- gyógyszerek  hatóanyagai- ,női nemi hormonok, fájdalomcsillapítók maradványa (és még sorolhatnánk) kerül az ivóvizekbe. Ezek ellen még egyik szennyvíztelepi technológia sem alkalmas a teljes mértékű víztisztításra.  A hormonok jelenléte a vízben felboríthatja a nőstény és hím halak arányát, az élő szervezetek elfogyasztják a hormon tartalmú kisebb sejteket, ezáltal bekerülnek a táplálénkláncba, mely hozzánk is eljuthat táplálék formájában.

Az antibiotikumok maradványai befolyásolhatják a baktériumok szaporodását, amely kialakíthat olyan baktériumokat, amelyek ellenállóak az antibiotikumos gyógyszerekkel szemben.
Míg Magyarországon pár éve kezdődött csak a gyógyszerszármazékok vízbekerülésének problémáival és veszélyivel, addig külföldön már évek óta napirendi pontnak számít. A szennyvíz kezelése hidrogén-peroxiddal vagy ózonnal történik. Néhány országban UV-fénnyel kísérleteznek a bomlás elősegítése érdekében. A világ természetes vízfolyásiban több, mint 20 féle gyulladáscsökkentőt találtak, melyből közel 10 a csapvízben is fellelhető volt.

Mit eszünk meg?
Az Európai Unióban tilos hormont adni az állatoknak, azonban Amerikában nem tilos szteroidot, progeszteront adni az állatoknak. Hormonokkal növelik a tehenek tejhozamát (a Monsanto nevű amerikai mezőgazdasági vállalat "találmánya", kb. 14%-kal növeli a tejhozamot) a húsnak a minőségét. Az állatokban alapból található stresszhormon, amely az ember számára rossz hatással lehet. Az állatok nagyüzemben való tenyésztése és az embertelen bánásmód hatással van a stresszhormon  termelési szintre, amely növekszik , ezáltal mi is nagyobb mennyiségben fogyasztjuk. A génkezelt vetőmagok szervezetre való hatásairól már ne is beszéljünk. A hormonokkal kezelt állatok és növények fogyasztásával felborulhat a hormonháztartásunk. Ha ki szeretnénk védeni valamilyen szinten ,hogy hormontartalmú ételt együnk, váltsunk át a biotermékek vásárlására.

Mivel kenjük magunkat?
Az előbbi bekezdésben szó volt arról, hogy az USA-ban gyakran alkalmaznak hormontartalmú növényvédő szereket. Ha az Európai Unióban engedélyezett termékeket vásárolunk, akkor kicsi lesz az esélye, hogy a növényi anyagot tartalmazó krémünk hormonszármazékokat tartalmaz.
Számos krém tartalmaz szteroidokat, ilyen például az ekcémára felírt krém is. Ha nem kellő ideig, módon használjuk ezeket a krémeket az szőrösödéshez és bőrszárassághoz vezethet.
Attól még, hogy 1-2 kemikáliát használunk még nem lesz problémánk, azonban ma már egyre több krémet használunk.

Veszélyes anyagoknak tekinthetők még a különböző padlóburkolók, mobiltelefonok, fogkrémek, szappanok, cumisüvegek, számítógépek.

A bejegyzés trackback címe:

https://doro.blog.hu/api/trackback/id/tr327698862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása